DayZ - jak przeżyć?

DayZ - jak przeżyć?

DayZ jest to gra skupiająca się na aspekcie survivalowym. Ta sieciowa gra FPS osadzona została w świecie zdziesiątkowanym przez żądne krwi zombiaki. Gra zostala stworzona przez studio Bohemia Interactive i wypuszczona po raz pierwszy w grudniu 2018 na PC. Marzec 2019 z kolei przyniósł dostęp do DayZ graczom Xbox One. DayZ jest komercyjną kontynuacją szalenie popularnego moda do ArmA II. Gra przenosi nas do Czarnorusi, czyli rozległego postkomunistycznego kraju rozciągającego się na ponad 225 km kwadratowych. To tutaj musimy walczyć o przetrwanie.

Fabuła DayZ rozpoczyna się w momencie, kiedy wirus zdążył przemienić już w zombie większośc ludzkości. W grze zawsze odradzamy się spragnieni lub głodni, dlatego pierwszym naszym zadaniem powinno być znalezienie jakiegoś miasteczka w poszukiwaniu jedzenia. Jest to niezbędne do dalszej rozgrywki. Aby móc bronić się przed zombiakami przyda nam się na początek broń do walki wręcz. Można bić się z zombiakami naszymi pięściami jednak nie jest to najefektywniejsza metoda, dlatego lepiej będzie wybrać na przykład gaśnice, którą skutecznie rozbijemy głowy kilku przeciwników. 

DayZ - jak przeżyć?

Poruszając się dalej w grze powinniśmy zacząć szukać ekwipunku, w którym będziemy mogli przechowywać znalezione przez nas przedmioty takie jak bluzy, kurtki, spodnie. Koszulki przydają się głównie do tworzenia bandaży. 

Aby znaleźć broń palną, najlepiej jest przeszukiwać duże domy lub budynki typu restauracje czy bary. Generalnie warto tutaj kierować się logiką - miejsca w których przebywało dużo ludzi pełne są dużej ilości przydatnych przedmiotów przez nich pozostawionych. Amunicję z kolei często znajdziemy w garażach, czy też w będąc większych miastach w supermarketach. 

Najlepszą bronią do walki z zombiakami jest siekiera, którą znajdziemy najczęściej na posterunku straży pożarnej - zawieszoną na ścianie, ustawioną na podłodze lub w szafce. Siekiera sprawdza się ze względu na możliwość szybkich ataków. 

Należy pamiętać, że w Czarnorusi, chmury zawsze poruszają się z zachodu na wschód. W nocy przydatną do poruszania się jest Gwiazda Polarna. Gra DayZ oferuje tego typu rozwiązania, aby jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę.

Gdy już uważamy, że jesteśmy gotowi stawić czoła innym graczom, powinniśmy uważać, gdyż w świecie opanowanym przez zombie, każdy materiał jest na wagę złota. Atakując przeciwników możemy zarówno wiele zyskać, jak i stracić cały swój dobytek. Powinniśmy zatem zawsze wybierać przeciwników samotnych lub grupy mniejsze niż nasza. 

Warto zapamiętać, że nie warto atakować przeciwników zaraz po spawnie, poza marnowaniem amunicji po przeciwniku zostanie jedynie standardowe ubranie, które do niczego nam się nie przyda.

Podobne artykuły